International Indian School Dammam (IISD)
Kingdom of Saudi Arabia
Choose an Image to Enlarge
       
       
       
 

 

IIS Dammam

 

Dominates XXVI CBSE Cluster Meet for 7th Consecutive Years

 

When winning becomes a habit and dominating over the CBSE schools cluster sports competitions is a trend, the only name comes in mind is IIS Dammam. The trend was set by the schools determined sports department and it started from the year 2008 clusters meet. Department started clinching the title – overall championship from 2008 cluster first time and it becomes a habit for the department. Years pass through and the determination of the department keep growing higher and higher. It is always said that success won’t come without the support of authorities and here the driving force behind the success of sports department is our beloved principal & HOI. His encouragement and positivity always gave strength to department do better and better.

The winning list is as below according to year:

Year

Organizing school

Champion

2007

IIS Dammam

IIS Dammam

2008

IIS Riyadh

IIS Dammam

2009

IIS Jeddah

IIS Jeddah

2010

IIS Jubail

IIS Dammam

2011

IIS Dammam

IIS Dammam

2012

IIS Riyadh

IIS Dammam

2013

Combined

IIS Dammam

2014

Central Zone

IIS Dammam

2015

IIS Jeddah

IIS Dammam

2016

IIS Jubail

IIS Dammam

 

 This year cluster meet were conducted in two phase at IIS Jubail. In first phase Football U-19, Volleyball U-19, Basketball U-19, Badminton U-14, U-17 and U-19 (girls and boys) games were conducted in the month of May.

During second phase of clusters Girls Basketball U-19, Athletics U-14, U-17, U-19 and Table Tennis (girls and boys) were conducted.

The result of 2nd phase as follows:

Girls

Event

Category

Position

Name

Basketball

Under 19

Winner

Aswathy/Varsha/Ariz/Anagha/Sasha/Adeeba/Asma/Oleevie/Surabhi/Fathima/Hiba/Jemmah

Table Tennis -

Under 14

Winner

Naaz Amina/ Akshaya Swathi/ Asma Fatima

 

Under 17

Winner

Zainab Nayaz/Numa Shaikh/Maleena Sikander

 

Under 19

Runners Up

Ariz Shaikh/Alia Shaikh/Zaina Siddiqui

Badminton

Under 11

Runners Up

Fariha/Rimsha/ Rayya

 

Under 14

2nd Runners Up

Sharfana/Krishna/Sania

 

Under 17

Runners Up

Aditya/ Salma/ Farida

 

Under 19

2nd Runners Up

Ritika/Sara/Samia

 

 

Under 14

Event

Position

Athletics

 

100 Mt

3rd – Aleena Theresa

 

 

4 X 100 Mt Relay

3rd - Aleena Theresa/Lathika aravanan/ K.Tejasvi/ Neva Tessa/ Rebecca S.

 

Under 17

200 Mt

2nd – Shahnaz Shaji

 

 

Shot Put

2nd – Amina Yasmeen

 

 

Discus Throw

2nd – Amina Yasmeen

 

 

4X400Mt Relay

2nd - Shahnaz Shaji/Anjum CP/Hiba/Asiyath Shifa/Ashika Nasreen

 

Under 19

100 Mt

2nd - Varsha Nair

 

 

200 Mt

2nd - Rajendran

 

 

400 Mt

1st - Aswathy Rajendran

 

 

800 Mt

3rd – Mubashira Mustafa

 

 

Long Jump

2nd –Nair

 

 

Shot Put

2nd – Fathima Tabasum

 

 

Discus Throw

1st – Fathima Tabasum

 

 

4X400 Mt Relay

1st - Varsha Nair/ Aswathy Rajendran/ Mubashira Mustafa/Delma Xavior/Alo Highness

                                                                                            

Table Tennis Individual Championship

Under 14

Girls

Naaz Amina – Runners Up

Under 17

Zainab Niyaz – Winner

Under 19

Ariz Shaikh – Runners Up

 

Under 14

Boys

 

Under 17

Nevan Jayan – Runners Up

Under 19

Aves Mohammed

 

 

Boys

Event

Category

Position

Name

Basket Ball

Under 19

Winners

Arbaaz/Afif/Adil/Zaidaan/Ruwayd/Anubhav/Marwan/Sayem/Ibrahim/Paritosh/Hamdi/Sami

Table Tennis

Under 17

2nd Runners Up

Zanoon/Dinesh/Nivad/Fawaz

 

Under 19

Winners

Aves/Sahoor/Amar/Arsalan

Football

Under 19

2nd Runners Up

Salman/Mujtaba/BAsith/Anas/Saud/Kumail/Mirzad/Shaheel/Shalu/NAdeem

/Aminul/Ahad/Maaz/Kevin/Bilal/Wahid/Ramees/Mohsin

Volleyball

Under 19

Runners Up

Mujtaba/Aves/Nadeem/ Arkaan/Aman/Hamza/Omair/Yadu/Aminul/Arif/Arsalan/Faisal

Badminton

Under 11

Runners Up

Suhail/Adarsh/Ayaan/

 

Under 14

Runners Up

Ayaan/Yaseen/Shaaz

 

Under 19

2nd Runners Up

Shoaib/Amaan/Abdullah/

 

Athletics

Category

Event

Position

 

Under 14

100 Mt

3rd – Muhsin Muhammad

 

 

400 Mt

3rd – Mohammed Nawaf

 

 

Shot Put

1st –  Jeshwin Geo

 

 

800 Mt

2nd - Mohammed Nawaf

 

 

4X100 Mt Relay

2nd -  Mohammed Nawaf/Mohammed Nawaf/Fahad Fakhruddin/Jeshwin Geo/Remin Peter

 

Under 17

100 Mt

1st – Zanoon Mohammad

 

 

200 Mt

1st – Zanoon Mohammad

 

 

800 Mt

3rd – Aiman Shahid

 

 

Long Jump

1st – Syed Khalid Hussain

 

 

High Jump

3rd – Minhas Mohammed

 

 

Discus Throw

1st  - Amaan Khan

 

 

Shot Put

1st – Amaan Khan

 

 

4X100Mt Relay

2nd - Zanoon Mohammad/Aiman Shahid/Syed Khalid Hussain/Abdul Mohsin/Arshak Mustafa

 

 

4X400 Mt Relay

2nd - Zanoon Mohammad/ Aiman Shahid/ Syed Khalid Hussain/Mohsin Mujeeb/Dilkash Bichu

 

Under 19

100 Mt

1st – Hamza Koya

 

 

200 Mt

1st - Arkaan Syed

 

 

400 Mt

1st – Shaheel Shamsudeen

 

 

800 Mt

2nd – Mohammed Aves

 

 

1500 Mt

3rd – Abdul Basith

 

 

Long Jump

1st – Hamza Koya

 

 

Triple Jump

1st – Mohammed Aves

 

 

High Jump

1st – Marwaan Saleem

 

 

Discus Throw

1st – Mujtaba Hussain

 

 

Javelin Throw

1st – Mujtaba Hussain

 

 

4X100Mt Relay

1st - Arkaan Syed/ Shaheel Shamsudeen/ Hamza Koya/ Ramees Basheer/Salman Saleem

 

 

4X400 Mt Relay

1st - Arkaan Syed/ Shaheel Shamsudeen/ Hamza Koya/Abdullah Hassan/ Salman Saleem

 

Girls Athletics Medal:                     GOLD – 3                             Silver – 9                              Bronze – 3

Boys Athletics Medal:                    Gold – 16                             Silver – 5                              Bronze – 5

Over All Points Acquired

Game

Category

Points Earned

Total Points

Grand Total – Points

Badminton

Girls – All

22

187

439

Table Tennis – Team Championship

Girls

27

Table Tennis – Individual Championship

Girls

11

Basketball

Girls

10

Athletics

Girls

117

 

 

 

252

Badminton

 

15

Table Tennis – Team Championship

 

14

Table Tennis – Individual Championship

 

08

Basketball

 

10

Volleyball

 

07

Football

 

04

Athletics

 

           194

 

IIS Dammam have won the championship with a margin of 61 points defeating IIS Jeddah as runners up.  It was well supported by girls athletes as well as team game players. A huge credit goes to the sports department of IISDammam specifically Mr Tapas, Mr. Abdul Latif, Mr. Chachanta M., Mohammed Riyazuddin, Mr. Israr Ali (Academic staff-BSS), Ms Shiny Vaz, Ms Sherin Shekar and Ms Nirmala for their untiring support and preparing the teams

 

Copyright © International Indian School Dammam (IISD), All rights reserved